Covid se nevyhnul našemu Domovu U Spasitele

Těsně přes vánočními svátky postihl koronavirus středisko Husitské diakonie Domov U Spasitele ve Frýdlantu. Nakaženy byly dvě třetiny klientů a personálu a v domově musela vypomáhat armáda. Nyní je už situace stabilizovaná a do domova se vrací normální život.

V době, kdy všechna zařízení pro seniory v Libereckém kraji již prošla nákazou koronaviru, se nemoc objevila také v našem domově ve Frýdlantu. Dva dny před Štědrým dnem jsme museli řešit situaci s nedostatkem personálu a nakaženými klienty. Zde dne na den byly pozitivní dvě třetiny našich seniorů i personálu. Klienty nemoc zasáhla nejen po fyzické, ale také po psychické stránce. Naštěstí většina z nich měla relativně lehký průběh. Někteří s nemocí ještě stále bojují a dva naši klienti v těžkém zdravotním stavu nákaze podlehli. Situace je ale už stabilizovaná a do domova se začíná vracet personál a normální život.

„V domově se personální situace pomalu zlepšuje, pomáhají nám vojáci z
Chrudimi, brigádníci. Již mnoho klientů má ukončenou izolaci a zítra
budu volat rodinám, zda si je nechtějí vzít na chvíli domů. Zákaz
návštěv u nás bude ještě nějaký čas trvat, ale na procházku nebo domů,
by to neměl být problém,“ říká ředitelka Domova U Spasitele Milada Kochanová.

Velký dík v boji s covidem patří Libereckému kraji, který do našeho domova pro seniory okamžitě vyslal armádu. Poděkování kromě kraji a Armádě ČR patří ale i Městu Frýdlant a Krajské nemocnici v Liberci, která seniorům zajistila jídlo. A samozřejmě personálu domova a brigádníkům, kteří se zapojili do péče o seniory.

„Chtěla bych ještě poděkovat doktorce Šárce Pokorné, která od začátku
vypuknutí Covidu docházela každý druhý den do DOMOVA na vizitu ke
klientům, poctivě  se o ně starala a podporovala personál. Byly jsme 
spolu v úzkém kontaktu, pomáhala s komunikací s KHS Liberec a byla i mně
velkou oporu,“ dodává ředitelka Kochanová.

Pokud chcete podpořit náš Domov U Spasitele ve Frýdlantě, který měl nyní výdaje na boj s nákazou, příspěvky můžete zaslat na transparentní sbírkový účet Husitské diakonie: 2501867242/2010, variabilní číslo 500.