Pomáháme Ukrajině

V rámci Církve československé husitské se poskytlo přístřeší stovkám uprchlíků z Ukrajiny. Do pomoci se zapojily všechny diecéze a desítky náboženských obcí. Husitská diakonie na potravinovou pomoc a lékařský a zdravotnický materiál poskytla tři čtvrtě milionu korun z veřejné sbírky.

Kromě ubytování na farách a v dalších objektech církve se zprostředkovávají nejrůznější volnočasové aktivity pro ženy a děti a také výuka češtiny. V Hradci Králové vzniklo například Ukrajinské rodinné centrum – místo pro setkávání, společné hry, výuku češtiny i modlitby. Ukrajinské děti a ženy se zapojují do kreslení, šití, probíhají zde koncerty, divadlo a ukrajinští uprchlíci se kromě češtiny a základních frází učí také důležitá fakta o České republice. V Olomouci se pro změnu vytvořila adaptační skupina ukrajinských předškolních dětí, které se před nástupem do školy intenzivně učí český jazyk se zkušenými pedagogy, samozřejmostí jsou také další aktivity a společné bohoslužby. V Praze se podařilo uskutečnit projekt fotografií a kreseb ukrajinských dětí a jejich představ o budoucnosti bez války. Výstava bude k vidění od 8. června v Galerii kreativního centra na Staroměstském náměstí.

Husitská diakonie vybrala ve veřejné sbírce na pomoc Ukrajině více než 1, 2 milionu korun, 650 tisíc korun se poslalo na zdravotnickou a potravinovou pomoc přímo do oblastí zasažených válečným konfliktem. Husitská diakonie také poskytla 100 tisíc korun ve spolupráci  s Československou obcí legionářskou na pomoc sto šedesáti Volyňským Čechům a dalším uprchlíkům z Ukrajiny ubytovaným v pražském Hotelu Legie. Nyní diakonie přispívá na pomoc uprchlíkům, kterou zprostředkovává církev a chystá další přímou pomoc na Ukrajinu.

Stále můžete přispívat na pomoc lidem zasaženým válečným konfliktem a podpořit naše „sousedy“ na Ukrajině prostřednictvím veřejné sbírky naší Husitské diakonie. Finanční příspěvky zasílejte na transparentní účet: 2501867242/2010, variabilní číslo 500.