Půl milionu na pomoc Ukrajině

Husitská diakonie poslala 400 tisíc korun přímo do válkou zasažených oblastí na Ukrajině – konkrétně na nákup zdravotnického materiálu a potravin. Na pomoc uprchlíkům v České republice poskytla 100 tisíc korun na nákup stravy a léků. V objektech Církve československé husitské jsou ubytované desítky ukrajinských rodin.

Diakonie vyhlásila sbírku na pomoc Ukrajině bezprostředně se vstupem ruských vojsk na území Ukrajiny. Během krátké doby se podařilo shromáždit téměř milion korun. Polovina vybraných peněz už nyní pomáhá. „Největší část peněz jsme poslali tam, kde je v tuto chvíli nejvíce potřeba pomoc – přímo do konfliktem zasažených oblastní na Ukrajině. Peníze se využily na nákup zejména zdravotnického materiálu od zaškrcovadel a obvazů přes léky a také potravin,“ uvedla ředitelka diakonie Kateřina Klasnová.

Diakonie také počítá s využitím části peněz na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny na území České republiky. Prvních sto tisíc korun využijí uprchlíci z Ukrajiny ubytovaní v pražském Hotelu Legie, který provozuje Československá obec legionářská. Azyl v hotelu našlo na 160 lidí – v drtivé většině maminek s dětmi a zhruba polovinu z nich tvoří Volyňští Češi. „V Hotelu legie jsme se byli podívat a je tam o maminky s dětmi vzorně postaráno od poradenství přes ošacení, hračky, stravu a léky po nejrůznější aktivity – hry, výtvarné tvoření a vzdělávání. Ačkoli stát bude ubytovatelům vyplácet příspěvek, nepokryje to všechny náklady,“ dodává Klasnová.

Kromě finanční pomoci poskytuje Církev československá husitská v součinnosti s Husitskou diakonií ubytovací kapacity. Celkově se podařilo ve farních bytech, objektech církve či modlitebnách apod. nabídnout střechu nad hlavou pro zhruba 230 uprchlíků. Desítky rodin z Ukrajiny již nyní pomoc využívají, další jsou na cestě. Náboženské obce také pořádají vlastní materiální i finanční sbírky, otevírají ukrajinská rodinná centra atd.

Finanční pomoc lze stále posílat na transparentní sbírkový účet Husitské diakonie: 2501867242/2010, variabilní číslo 500